1.

years if the objective is to inereuse le lu4. The cost price of a machine is 2,50,000. If the rate of depreciation is 10% peryear find the depreciation in price of the machine after two years.

Answer»

Depreciation per year= 10%Two years= 10*2= 20%

Price of the machine after 2 years = 20/100*250000= 50000Hence 250000-50000=200000.

Hence price of the machine after two years is 200000 rupees.



Discussion

No Comment Found