1.

Y = 8 sin cos(1001t), (where x and y are incm and t in second) represents vibration in astretched string of length / = 30 cm. The amplitudeof the particle at x = 20/3 cm will be(1) 8 cm(3) 4/3 cm(2) 4 cm(4) 2 cm​

Answer» 2 is the ANSWER of QUESTION


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions