Saved Bookmarks
| 1. |
Which would require a greater forceaccelerating a 2ng mass of śm2 |
|
Answer» ANSWERForce F=ma(1) : F 1 =m 1 a 1 =2×5=10 N(2) : F 2 =m 2 a 2 =4×2=8 NSo, 2 kg will require greater force.Explanation:HOPE this HELPS uplease FOLLOW me. |
|