Saved Bookmarks
| 1. |
Which would require a greater borceacelerating a 2ng mass at śm2 |
|
Answer» ANSWERForce F=ma(1) : F 1 =m 1 a 1 =2×5=10 N(2) : F 2 =m 2 a 2 =4×2=8 NSO, 2 kg will require greater force.Explanation:hope this helps u.please FOLLOW me |
|