1.

When a 50N object is hung from the 20cm mark of a 100cm uniform metal tube which is pivoted at the 40cm, the tube balances. What is the weight of the tube?

Answer»

100nExplanation:when a 50N OBJECT is hung from the 20cm mark of a 100cm uniform metal TUBE which is pivoted at 40cm mark,the tube balances.calculate the WEIGHT of the tubecg is at 50 cm mark. MEASURING torque from 40cm mark.counterclosetorque+clockwisetorque=010cm*Weight+(-20cm*50N)=0weight= 100N 0  0



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions