1.

when 12 v battery is connected across an unknown resister there is a current of 2.5 mA in a circuit . find the value of the resistance of the resistor

Answer»

:Voltage of BATTERY = 12 voltCurrent flow = 2.5 mAWe have to find resistance of the resistor.★ Resistance of resistor can be calculated by using concept of ohm's lawAs per ohm's law : At constant temperature, current flow in a conductor is DIRECTLY proportional to the APPLIED potential difference.V ∝ IPutting proportionality constant,V = I × RR DENOTES resistanceV denotes voltageI denotes current★ Conversion :• 1000 mA = 1 A• 2.5 mA = 2.5/1000 = 0.0025ABy substituting the given values,➠ V = I × R➠ 12 = 0.0025 × R➠ R = 12/0.0025➠ R = 4800 Ω



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions