1.

What would be the radius of the capillary tube so that water will rise to a height of 8 cm in it?​

Answer» R =1.785*10 p0wer -4mExplanation:h=2T/rpgr=2T/hpgT=surface tension of water=70*10 POWER-3 N/mr=2*70*10 power-3 N/mdivided by 8*10 power -2 *10 power 4  =1.785*10 p0wer -4m


Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions