Saved Bookmarks
| 1. |
What will be the speed of body in metre per second of travels 40 kilometre in 5 hours |
|
Answer» Explanation:In KM /hr = > 8km /hr . In m /s = >2.22 m /s = > DISTANCE (s) = 40km. = > TIME (t) = 5hrs . = >Speed = = > Speed = = > 8 km /hr . 40km = 40 × 1000 m = 40,000 5 hrs = 5 × 60 × 60 sec. = > 2.22m /s |
|