1.

What will be the area of semicircle whose perimeter is 36 cm

Answer»

Hey!!!!

_________

For a semicircle

=> Perimeter = 36M

=> πr + 2R = 36(2r = d)

=> 22r/7 + 2r = 36

=> (22r + 14r)/7 = 36

=> 36r = 36 x 7

=> r = 7cm

Area = 1/2x πr²

=> Area =1/2x 22/7 x 7 x 7

=> Area = 77 cm²

___________

Hope this helps ✌️



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions