Saved Bookmarks
| 1. |
What will be answer?? |
|
Answer» Solution : _________ TOTAL C.P. of Horse and carriage = 3000. SP of these two = 102% of 3000 = 3060. Let C.P. of Horse was X and Carriage was Y. ∴ X + Y = 3000. ⇒ Y = 3000 - X -------------------- (i) S.P. of the Horse = 120% of X = 1.2X S.P. of the carriage = 90% of Y = 0.90Y. Total SP = 3060 1.2X + 0.90Y = 3060 Using Equation (i) 1.2X + 0.90 * (3000 - X) = 3060 1.2X + 2700- 0.90 = 3060 0.3X = 3060 - 2700 0.3X = 360 X = 360/0.3 = Rs. 1200 So, the Cost Price of the Horse = Rs. 1200 _______________________________________ If any problem in understanding he solution , please feel FREE to ask in the comment box. |
|