Saved Bookmarks
| 1. |
What should be the angle of incidence for a ray of light which suffers a minimum deviation of 36° through an equilateral prism?[Hint: A = 60°, i = (A + δmin)/2] |
|
Answer» Given, Angle of prism, A = 60° Angle of minimum deviation, = 36° Angle of incidence, i =? As δmin = 2i – A 36° = 2i – 60 i = 48° |
|