Saved Bookmarks
| 1. |
What price should a dealer marks on an article which costs him 440 rupees so as to have profit of 26% after allowing a discount of 12% |
|
Answer» <P>Answer: if CORRECT then PLEASE mark me as brainlist ✌️ Step-by-step explanation: Let the SP of article be rs x SP = (P%+100)/100×CP SP = (25+100)/100×440 SP = 125/100×440 SP = Rs 550 Shopkeeper allows a discount of 12% It means that after allowing the discount of 12% on the price of the article the new price will become Rs 550 Let the price be a a - 12a/100 = 550 88a/100=550 a = 55000/88 = Rs 625 |
|