Saved Bookmarks
| 1. |
what maximum power can be generated from an 11 volt EMF using any combination of a 6.5 ohm resistor and a 9.4 ohm resistor ? |
|
Answer» tion: at 18V you can draw 3A from the source by using a single 6ohm resistor, which will then be drawing:P = V x I = 18 x 3 = 54 WIf you use two of those resistors in PARALLEL, then the POWER is doubled:P = 54 x 2 = 108 WGiven the maximum CURRENT the power SUPPLY can source, you can find a combination of series and parallel resistors than can draw that current. |
|