Saved Bookmarks
| 1. |
What is the radius of a circle whose area is 154 cm2? |
|
Answer» A=Pi×r^2r^2=A/Pi = 154÷22/7 = 154×7/22=49r=7Ans) The radius of the circle is 7cm. |
|