1.

What is the potential energy, if a body of mass 250 kg is at a height of 30 metre?​

Answer»

Answer:

Potential energy in the energy on virtue of the bodies position.

SI UNITS= Joule(J)

Potential energy=mass(m) × acceleration due to GRAVITY(G)×height(h)= mgh

  • Put the values  in their RESPECTIVE SI units according to the question.
  • g=9.8m/s²≈10m/s²

=250×30×10=75000J



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions