1.

What is the momentum in KG metre per second of a 10 kg car travelling at 20 centimetre per second

Answer»

Answer:

2 KG meter per second

Step-by-step explanation:

momentum=  mass X VELOCITY

                             =m x v

velocity ,v = 20 meter  per second.

mass,m = 10 kg

v = 0.2 meter per second

putting these VALUES in the above formula we get :

Momentum = (10) (0.2) KG meter per second

                    =2 KG meter per second

hope it HELPS u :)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions