1.

What is the acceleration when the bus start its journey and attains the velocity of 54 km/h in 60 seconds. ANSWER THIS QUESTION I'LL MARK U AS BRAINLIEST

Answer»

Answer:

initial velocity(U)= 0m/s

final velocity(V)= 54km/h = 54 × 5/18m/s = 15m/s

time(t)= 60s

acceleration= change in velocity/time = v-u/t

                   = 15-0/60 = 15/60 = 4m/s∧2

acceleration= 4m/s∧2

hope this HELPS



Discussion

No Comment Found