1.

What amount of work is required in moving a 7 C charge through potential difference of 5 V? A 7J B35J C 21 J D 1.4J

Answer»

35JExplanation:Q=7C   V=5V    W=V*Q   W=7*5= 35J



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions