Saved Bookmarks
| 1. |
weight of a body at a carton place is 30 and acceleration due to the gravity is 10 metre per second square find out the mass and weight when acceleration due to gravity is zero |
|
Answer» (formula for weight)W=30Ng=10m/s²So, substituting values..30 = m × 10So, m = 3KG (First ANSWER)____________If g = 0W= mg W = 3 × 0W= 0N (SECOND answer)Peace out |
|