1.

Wave length if sound wave having frequency 2khz is 35cm how much time will it take a distance 1500m

Answer»

Explanation:2kHz = 20,000Hz                 35CM = 0.35mv=fλ (wavespeed = frequency x wavelength): V = 20000 x 0.35 = 7000 ms^1s=d/t (SPEED = distance/time) rearranges to give t=d/s: 7000/1500 = 4.67s (3 s.f)



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions