1.

Water flows at the rate of 4 liter per second through an orifice at the bottom of lake which contains water 720 cmdeep. Find the rate of escape of water if additional perssureof 16 kg/cm² is applied at the surface of water.​

Answer»

Given : h = 720 CMV = √ ( 2 G h ) V = √ ( 2 × 980 × 720 ) V = 4 litres / secAdditional pressure = 16 kg / cm² = 16000 g / cm²Now : 16000 g / cm² = ( 16000 × 980 ) / ( 980 ) cm of water= > 16000 cm of water .Pressure HEAD = h₁ = 16000 + 720 = 16720 cmNew VELOCITY : v₁ = √ ( 2 g h₁ ) v₁ = √ ( 2 × 980 × 16720 ) V = a v₁ and V₁ = a v₁= > V₁ = V ( v₁ / v ) V₁ = √ ( 16720 / 720 ) V₁ =  √ ( 1672 / 72 ) litres / secV₁ = 19.28 litres / secTherefore ,  rate of escape of water is 19.28 litres / SEC



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions