1.

Water flow along a horizontal pipe of which the cross- section is not uniform. The pressure is 30mm of Hg wherethe velocity is 0.02 m/s. Find the pressure at a point wherethe velocity is 1.2 m/s.​

Answer»

Given : P₁ = 30 MM of Hg= > 3 cm of Hg = 3 × 13.6 × 980ρ₁ = 13.6 G / ccV₁ = 0.20 m / secWe are asked to find P₂ : From Bernoulli's THEOREM we know : ρ₁ + 1 / 2 ρ V₁² = ρ₂ + 1 / 2 ρ V₂²= > On solving further we get : ρ₂ = 3298 dyne / cm²= > 32984 / ( 13.6 × 980 ) ρ₂ = 2.475 cm of HgTherefore , PRESSURE at a point where velocity 1.2 m / sec is 2.475 cm of Hg



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions