1.

v)Some pat of a journey of 780 km was made by car willof 60 km/h and the remaining journey was made by train with aspeed of 100 km/. If total time required was 9 hours, find thetime taken by train ad distance covered by train.

Answer»

speed × time = distancetime = distance/speed

total distance = 780let distance covered by car with speed 60km = X speed of car while covering xkm distance= 60km

time = 780km/60km = 13km

distance covered= 13km×60km= 780



Discussion

No Comment Found