1.

V) A train travels a distance of 480 km at a uniform speed. If the speed had been8 km/h less, then it would have taken 3 hours more to cover the same distance. Weneed to find the speed of the train by quadratic equation​

Answer»

ANSWER

Let the speed of the train be x km/hr. Then

Time taken to TRAVEL a distance of 480km=

x

480

hr

Time taken by the train to travel a distance of 480km with the speed (x−8)km/hr=

x−8

480

hr

It is given that if the speed had been 8km/hr LESS, then the train WOULD have taken 3 hours more to cover the same distance

∴

x−8

480

=

x

480

+3

⇒

x−8

480

−

x

480

=3⇒

x(x−8)

480(x−x+8)

=3⇒

x(x−8)

480×8

=3

⇒3x(x−8)=480×8⇒x(x−8)=160×8⇒x

2

−8x−1280=0

This is the required quadratic EQUATION



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions