1.

V= 15 V, R= 3,000ohms I = ? formula is I= V/R (The Current) Answer plzzz with data and solution request don't mind I know it silly question and answer is this 0.005 I just wanna to confirm help​

Answer»

by USING OHMS LAW,V = IRExplanation:V = IRI = V/RI = 15/3000I = 1/2000I = 0.005 A



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions