1.

u hadequate25. A tank is in the form of a cuboid. It holds amaximum of 540 m3 water. If the tank is 8 mlong and 15 m wide, then how many metresdeep must the water be when the tank is full?2

Answer»

Volume= 15*8*h= 540h= 540/120= 54/12= 18/4now for 18/4 height = 540 m^3 now for 4.5 mnow for 2/3 of 540= 360 m= 4.5/540*360= 3m



Discussion

No Comment Found