Saved Bookmarks
| 1. |
Two trains travelling at 40 km/hr and 22 km/hr respectively in the same direction,the time taken by the faster train to pass the slower train is 1 minute.if the length of the faster train is 125 m,find the length of the slower train? |
|
Answer» Ans: Relatively speed of TRAIN therefore 18 km/hr= 5m/sec let the LENGTH of second train= Lm Time taken to CROSS each other= L+125/5 :. L+125/5= 60 = L= 175 MTR |
|