Saved Bookmarks
| 1. |
Two trains A and B are moving on same track in opposite direction with velocity 25 m/s and 15 m/s respectively. When separation between them becomes 225 m, drivers of both the trains apply brakes producing uniform retardation 3.7 m/s2 in train A while uniform retardation of 0.3 m/s2 in train B. The separation between them when both come to rest is |
|
Answer» 0mPLZ:if you found it helpful plz mark it as brainliestit gives me motivation to ADD more ANSWERS LIKE thisExplanation:LET the distance travelled by train A and B before coming to rest be Sa and Sb0^2-25^2=2(-3.7)Sa⇒Sa=625/7.4=84.4m0^2-15^2=2(-0.3)Sb⇒Sb=225/0.6=375mThe separation between them when both COME to rest is 225-625/7.4-225/0.6=225-(84.4+375)<0which means that the trains crash |
|