1.

Two steel ball of masses 100 kg and 10 kg, respectively are placed with their centers 0.05 m apart. Find the force that attract the two balls.

Answer»

:  F ≈ 10⁴ GExplanation:MASS of the each Spherical Balls = 10 kg.Distance between the Spherical balls = 10 cm. = 0.1 m.Using the FORMULA,F = Gm₁m₂/r²∴ F = 6.67 × 10⁻¹¹ × 10 × 10/(0.1)²∴ F = 6.67 × 10⁻¹¹ × 10⁴∴ F = 6.67 × 10⁻⁷ N.∴ F ≈ 10⁴ G



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions