1.

Two people push a car for 3 sec, with a combined net force of 200 N.a) Calculate the impulse provided to the car.b) If the car has a mass of 1200 kg, what will be its change in velocity?

Answer»

a) Fnet = 200 N ; ∆t =3 sec 

Impulse ∆p = Fnet . ∆t = 200 × 3 = 600 N – sec.

b) Mass of the car (m) = 1200 kg.; Net force (Fnet ) = 200 N

Time ∆t = 3 sec. ; Change in velocity ∆v =?

Fnet = m. \(\frac{\Delta v}{\Delta t}\) 

200 = 1200 \(\times\,\frac{\Delta v}{3}\)

∆v = \(\frac{200}{400}= 0.5\,m/sec.\)



Discussion

No Comment Found