1.

Two mangoes come at the price of six custard apples and three mangoes at the price of one watermelon. One took two watermelons for 18 rupees. So what is the price of 4 more mangoes and 10 custard apples?1. 36 Rupees2. 20 Rupees3. 18 Rupees4. 22 Rupees

Answer» Correct Answer - Option 4 : 22 Rupees

Calculation:

Let be assume cost price of mangos, custard apples, and watermelon is p, q, and r respectively

⇒ 2p = 6q, 3p = r

⇒ 2r = 18, r = 9

⇒ p = r/3 = 9/3 = 3

⇒ q = 2p/6 = (2 × 3)/6 = 1

⇒ Now, 4p + 10q = 4 × 3 + 10 × 1 = 12 + 10 = 22

∴ The required result will be 22 rupees.



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions