1.

.Two heaters A and B each working with 230V for 5 minutes generates heat energy. Heater A has resistance 100 ohm and Heater B has resistance 1000 ohm.Which heater will generate more heat? ​

Answer»

:-HEATER 'A' will generate more heat than heater 'B' .Explanation :-For heater A :-→ Potential difference = 230 V→ Time = 5 MINS = 300 sec→ Resistance = 100 ΩSo, amount of heat generated :-H = V²t/R⇒ H = (230)² × 300/100⇒ H = 52900 × 3⇒ H = 158700 JFor heater B :-→ Potential difference = 230 V→ Time = 300 sec→ Resistance = 1000 ΩAmount of heat generated :-H = V²t/R⇒ H = (230)² × 300/1000⇒ H = 52900 × 0.3⇒ H = 15870 J______________________________Simply, 158700 J > 15870 J .So, heater A GENERATES more heat .



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions