Saved Bookmarks
| 1. |
Two forces whose magnitudes are in the ratio3:5 givea result ofof 35N.If the anglebetween them is 60', the magnitudeangleeachforce is? |
|
Answer» 15N,25NExplanation:Using cosine law and ASSUMING the forces to be of magnitudes 3x and 5X,c= a 2 +b 2 +2abcosθ 35= 34X 2 +15x 2 THEREFORE x=35/7=5.Forces are thus equal to 15 N and 25 N. |
|