1.

two forces p and q making an angle of 60degrees with each other at a point . p has magnitude of 8N and magnitude of resultant of two forces is root 84 N. then what will be the magnitude of theta?​

Answer»

Magnitude of force p := 8 NAngle between to forces p and q ;= 60°Magnitude of RESULTANT of the two forces := To Find :Magnitude of resultant angle = ?SOLUTION : ∴We know the FORMULA for resultant of the vectors p and q is :where α is any angle between the two vectors .So now putting the values in this equation we can GET the value of q as :On solving this equation we get q:= 2 NNow for FINDING the value of we take the help of attached fig and proceed as :So finally the magnitude of is .



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions