1.

Two cyclists cover the same distance in 15 km/hr and 16 km/hr, respectively. Find the distance traveled by each, if one takes 16 min longer than the other does? Plz answer!!! I will mark the best answer as brainlest!! ;D

Answer»

Hey BUDDY here is ur ans

Let time = t

So we equate the equal distance like so

10 kmph X t + (40/60 x 10)= 15 kmph x t

10t + 6,67 = 15t

5t = 6,67

t = 1,33 hours

therefore distance = s x t

= 10 x 1,33 + 6,67 = 20 KM

= 15 x 1,33 = 20 km



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions