Saved Bookmarks
| 1. |
Two cars leave one after other and travel with an acceleration 4m per s^2 . Two min after the departure of the first distance between the cars become 28km . Time interval between the departure of the cars |
|
Answer» interval between the departure of the cars is 100sec2.s=ut+1/2at² (FORMULA)As the cars START from rest we can consider u=03.1/2*4((120)²-(120-x)²)=28000=2((120)^2-(120-x)^2)=28000=(120)^2-(120-x)^2)=14000x=100 or 140 4.by REJECTING 140 because it is time after 2 minso 100 SEC is correct answer |
|