1.

Travelling with a constant acceleration, a body travels a distance of 36 m in the 6th second and a distance of 48 m in the gth second. Find the speed at the end of 7th second.​

Answer»

=12 at n=5s ⟹12=u+  2 9a ​ a=4m/s  2  and  u=−6m/s Now we have to FIND velocity at t=5s we KNOW that v=u+at ⟹v=−6+(4×5)=14m/s   now distance travelled in next 3s can be CALCULATED by  S=ut+  2 1 ​ at  2          Note:    now u=14m/s ⟹S=14×3+  2 1 ​ 4(3  2 )=60m



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions