1.

train travels Alphaville at 13 27. its average speed of 56km/h.If it arrives in Eastwich 16 12.what is the distance between two town.

Answer»

13 27 to 15 27 = 2 hours

15 27 to 16 00 = 33 mins

1600 to 16 12 = 12 mins

Total = 2HOURS + 33 mins + 12 mins = 2 hours 45 mins = 2.75 hours


Distance = Speed x time = 56 x 2.75 = 154 km


Answer: 154 km



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions