1.

Total unitdb16000, production cost 13,44,00 calculate per unit .​

Answer»

ong>ANSWER:

Explanation:

We are provided with total production COST = 13,44,000

Total units PRODUCED = 16,000

Hence PER unit cost = Total production cost / Total units produced

= 13,44,000 / 16,000 = Rs 84

Hence cost per unit to produce the utility is Rs 84



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions