Saved Bookmarks
| 1. |
Total unitdb16000, production cost 13,44,00 calculate per unit . |
|
Answer» ong>ANSWER: Explanation: We are provided with total production COST = 13,44,000 Total units PRODUCED = 16,000 Hence PER unit cost = Total production cost / Total units produced = 13,44,000 / 16,000 = Rs 84 Hence cost per unit to produce the utility is Rs 84 |
|