1.

To stitch a trouser, 1m 30 cm cloth is needed. Out of 15 m cloth, how many trousers can be stitched and how much cloth will remain?

Answer»

Cloth for 1 trouser = 1m 30 cm = 130cm
Total cloth = 15m = 1500cm

No. of trouser
= total cloth/ cloth required for 1 trouser
= 1500/130
= 11.53

Therefore,
11 TROUSERS can COMPLETELY be MADE out of 150m cloth

Ans: 11


Hope it helps...!!



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions