1.

time taken by a ray of light to travel through a glass slab of thickness 10cm and refactive index 1.5 will be (take c=3*10^8m/s)

Answer»

-thickness=10cm=0.1mRefractive index=1.5speed of LIGHT in GLASS=?We KNOW NowTime TAKEN to TRAVEL through glass=thickness/Speed of light through glass



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions