Saved Bookmarks
| 1. |
Thoiba bought 150 toy guns for Rs 11250. He sold 30 of them at a gain of 8%. At what gain percent he sell the remaining so as to gain 12% on the whole? |
|
Answer» 150 toys=11250 1 TOY= 11250/150=RS=7.5 he sold 30 toy=30×7.5=RS=51 remaining toys=150-30=120 he gain 12%on 120toys gain%=gain/CP×100 price if 120 toys=120×7.5=900 so, 8%=x/900×100 8%=x\9 9 GONE LHS so, 9×8=x then, x=72 |
|