1.

Thmean of 10 observations is 15.7. It a new observation 19 is included, thenew mean is... .A. 17.6 ○\ .16° C. 13.80 D. 34.70

Answer»

Given the mean of 10 observation is 15.7

so, the total sum will be 10*(15.7) = 157 now when 19 is added to it , the sum will become = 157+19 = 176 and no. of observation will be 10+1 = 11

so, new mean will be ,176/11 = 16.

Can you plz do whole sum in a paper and post plz



Discussion

No Comment Found