Saved Bookmarks
| 1. |
There was a 20% discount on a laptop. A VAT of 18% was being charged on it. If Prachi bought the laptopfor 23600, what was its marked price? |
|
Answer» Answer: The MARKED price is Rs. 25000. Step-by-step explanation: Given data: DISCOUNT = 20% VAT = 18% The sale price of the laptop = Rs. 23600 To FIND: Marked price of the laptop Let the marked price of the laptop be “Rs. x”. The price of the laptop after 20% discount = x - 0.2x = 0.8x A VAT of 18% is CHARGED on to the price after discount. This price then becomes the sale price of the laptop for Prachi. So, Sale Price along with VAT = 0.8x * 1.18 = 0.944x Therefore, 0.944x = 23600 Or, x = 23600 / 0.944 = Rs. 25000 |
|