1.

There is a hole in the bottom of tank having water. If total pressrue at bottom of the tank is 6.4 atmoshoperic. The velocity of efflux through a hole at the bottom is 3 atm (1 atmosphere = 10^(5)N//m^(2)) then the velocity of water flowing from holes is

Answer»

hello MATE..here's ur answer..Pressure at the BOTTOM of TANK P=hρg=3×105Nm2P=hρg=3×105Nm2 P=hρg=3×105Nm2 and velocity of WATER v = √2gh√2gh∴v=√2p / √ρ =√(2×3×10^(5))√ (10^(3))=√600m/s.hope it helps..



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions