1.

There are two metallic wires of the same thickness made from iron and silver. If the length of iron wire is 12 cm., what should be the length of silver wire which is equal to the resistance ofiron wire.iron (rho) = 10x 10-8 s m .silver (rho) = 1.60x 10-8 am​

Answer»

Length = 7.5 cmExplanation:In the QUESTION,Length of the Iron wire = 12 cmResistance of Iron wire = Resistance of Silver WireAlso,Area of cross section, A of Iron wire = Area of cross section of Silver wireResistivity of Iron = 10 x 10⁻⁸ ΩmResistivity of Silver = 16 x 10⁻⁸ ΩmSo,We KNOW that the Resistance of the wire is GIVEN by,So,Therefore, the length of the Silver wire is 7.5 cm.Hope it is helpful to you.Please MARK my answer as brainliest...



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions