1.

There are two electric bulbs marked 60 W, 240 V and 40 W, 240 V respectively. Which one them has higher resitance ? Calculate.​

Answer»

er ; V = Voltage ; R = ResistanceWe know, P = V × R60 = 240 × R1 => R1 = 1/4 ohms40 = 240 × R2 => R2 = 1/6 ohmsClearly, R1 > R2



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions