1.

There are 180 working days in the first term of a school. If Kanika has 75% attendhow many days did Kanika attend the school in the first term?

Answer»

Number of working days in first term = 180

Kanika has 75% attendance

Therefore, Number of days Kanika attend the school= (75/100)*180= 15*18/2= 15*9= 135 days



Discussion

No Comment Found