Saved Bookmarks
| 1. |
There are 120 girls and 57 boys in a school 5% of the girls leave and no Pupil and admitted what percentage of the wholeschool be boys of the whole school will be girls |
|
Answer» Answer: 33.33% and 66.67% Step-by-step EXPLANATION: Total NUMBER of students = 177. Number of girls after 5% leave = 120*95/100 = 114. New total number of students = 171. % of boys = 100*57/171 = 33.33% % of girls = 100*114/171= 66.67%. |
|