1.

the velocity of sound in air is 360m/s while in water is 1440m/s . if the wavelength of sound in air is 2cm that in water is​

Answer»

velocity=frequency X wavelength    360=frequency x 0.02    frequency=360/0.02=18000 HZ (In AIR)velocity=frequency x wavelength  1440=18000 x wavelengthTherefore, wavelength in water=1440/18000=0.8 HzPlease MARK it BRAINLIEST, it means a lot



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions